AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Gothic Metal

In jos 
AutorMesaj
Astray
Taichou
Taichou

Data de înscriere : 03/01/2010

~
Status: into the fire

MesajSubiect: Gothic Metal   Dum Ian 10, 2010 8:35 pm

Persoane fara cultura generala, intoxicate de tot ce e "modern" si superficial in mass-media, considera rock-ul muzica satanistilor si gothic metal-ul (sau orice are legatura cu gothic-ul) muzica celor deprimati si cu tendinte sinucigase. Ei bine mie nu-mi plac etichetele, nu-mi place felul superficial in care oamenii incadreaza totul pe categorii, dupa ureche.
Mai ales in ultimul timp preferintele mele muzicale s-au orientat spre Gothic Metal. Da, sunt pesimista, dar nu emo si categoric nu o vesnic deprimata care se gandeste la moarte. Gasesc in acest gen exprimarea suferintei interioare; sunt oameni care simt mai acut, care vad mai ales partile intunecate ale vietii, care nu traiesc pe norisorii roz ai iubirii vesnice, nici nu slavesc sexul si banii cum fac pseudo-artistii a caror "muzica" se vinde bine astazi.

Gothic metal-ul este un subgen al muzicii heavy metal si combina agresivitatea heavy metal-ului cu melancolia intunecata a rockului gothic. Muzica este diversificata, formatiile adoptand cu o tendinta gothica diferite stiluri ale heavy metal-ului. Versurile sunt in general melodramatice si triste, inspirandu-se din literatura gotica si din experientele personale.
Initiatorii genului sunt Paradise Lost, My Dying Bride si Anathema, toate din nordul Angliei, Type O Negative din Statele Unite, Tiamat din Suedia si The Gathering din Olanda. Formatia norvegiana Theatre of Tragedy a dezvoltat stilul "beauty and the beast" combinand vocea masculina agresiva cu vocea feminina limpede, un contrast care a fost adoptat de multe formatii de gothic metal. Formatii ca Moonspell, Theatres des Vampires si Cradle of Filth au combinat gothic metalul cu black metalul. Tristania si Within Temptation au dezvoltat o varianta numita symphonic metal.
In secolul 21 a devenit un curent principal in Europa, mai ales in Finlanda unde grupuri ca The 69 Eyes, Entwine, HIM, Lullacry, Poisonblack si Sentenced au lansat single-luri sau albume care au ajuns in topuri. In Statele Unite doar putine formatii, ca Lacuna Coil si Evanescence au avut succes comercial.

Mai ales Nordul Europei abunda de formatii de metal gothic.
Printre preferintele mele se numara:

Anathema
Angtoria
Atargatis
Beseech
Darkseed
Epica
Lacuna Coil
Mortal Love
Nightwish
Sirenia
Therion
To/Die/For
Tristania
Within Temptation
Xandria

Va intereseaza sau nu genul? Il urati? Pareri pro si contra...
Sus In jos
http://winterveiled.wordpress.com/
Dream Girl
Accomplished
Accomplished

Data de înscriere : 05/01/2010
Varsta : 23
Localizare : Bistrita

~
Status: against history

MesajSubiect: Re: Gothic Metal   Lun Ian 11, 2010 10:02 pm

Well, pot spune ca e unul din genurile mele de muzica preferate, cot la cot cu rockul alternativ/nu metal-ul, dar am fost prea lenesa pana acum ca sa citesc cine si pe unde l-a infiintat>.<'' Nu agreez toate formatiile, desi am incercat sa ascult destul de diversificat... cred ca intotdeauna voi prefera vocile masculine la alternativ si cele feminine la gothic metal. Puse langa un insrumental bun suna pur si simplu super, mai ales atunci cand solistele sunt soprane cu o voce foarte buna. Formatiile de gothic metal in care predomina o voce masculina sunt de multe ori prea scary pt urechile mele (cum ar fi Darkseed, sau My Dying Bride, de unde imi plac chiar putine melodii).
De obicei nu dau mare atentie versurilor, decat atunci cand imi atrage cu adevarat atentia melodia, cand mi-o trimite cineva si sunt curioasa sau cand e buna de fredonat si atunci versurile sunt esentiale si ma straduiesc sa le bag bine in cap xD Oricum, cred ca multi se regasesc macar rareori in ele, si le-ar place si mai multora daca nu ar da inainte ca e muzica de deprimanti (nu dam nume....., Johnny&co.!=))) ). Poate totusi e si asta unul din farmecele genului... nu ti-l baga nimeni pe gat la radio zi de zi, nu il auzi peste tot ca sa vrei sa te scapi de el, cum se intampla cu altele.
Preferati? weeeeell... *thinking* Within Temptation (yup, that's my very favourite, I love Sharon's voice!^^), Nightwish (with or without Tarja), Evanescence, Lacuna Coil, Xandria, Tristania, Epica si Beseech. Mai nou am tot felul de mici obsesii in ceea ce priveste muzica si nu m-am prea axat pe genuri anume, dar mi se intampla deseori sa vine la shuffle vreo melodie de care nu stiam (asta se intampla cand iti descarci inconstienta discografii intregi o.O'') si care sa-mi placa mult.
Sus In jos
http://dreamy.ablog.ro

Gothic Metal
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?
» Bijuterii din fimo XVI
» Prajituri de casa(3)
» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii (13)
» Zodia Dragon

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Music-
Mergi direct la: